Růžová školka
Pelcových

Růže pro přírodní zahradu

Každý z nás již jistě viděl naši domácí divokou šípkovou růži, jak nádherně kvete a voní, sama kdesi ve volné krajině. Nelze jí nepřiznat prostý půvab, mnozí jsme si již určitě řekli “jak krásná by byla v zahradě”. Pokud máte dostatek prostoru, vaše zahrada končí přechodem do krajiny, pole, máte venkovské stavení, proč si ji nebo jí podobnou nevybrat? Takových “divokých”, tedy botanických, nevyšlechtěných, z přírody pocházejících růží, je ovšem celé řada. Možná vás překvapí, že nejsou jen bílé či růžové, ale i červené nebo žluté. Variabilitu ale najdeme nejen v barvě, nýbrž také ve tvarech květu, jsou mezi nimi druhy s drobnými jednoduchými kvítky, překvapivě velkými jednoduchými květy, ale jsou i přírodní druhy s květy poloplnými, uchovávající si i přesto půvab nezměněné přírody. Tyto druhy jsou nenahraditelné pro úžasnou variabilitu listů a koncem léta nám připomenou blížící se podzim dozráváním svých plodů. 
 

  Další "divoké" botanické růže
 

Při výběru nezapomeňte na obecná doporučení

Nezapomeňte na obecná doporučení zkušených zahradníků, zahradních architektů a milovníků růží:

  • Pořizujte si více růží od jednoho druhu, jsou působivější. Rozhodnete-li se tedy přidat do vaší zahrady 10 růží, není nejlepší volbou vybrat 10 různých druhů, ale raději se omezit na druhy 2 až 3. 
  • Pokud k tomu máte prostor a dáváte přednost méně formálnímu uspořádání, doprovoďte výsadbu některými vybranými trvalkami, kterým říkáme přátelé růží.  Dokáží zjemnit výsadbu, která se stane přirozenou, umějí sladit a zharmonizovat méně sourodé barvy, obohatí barevně i typově vaši zahradu.
  • Volte růže do skupiny tak, aby barevně korespondovaly nebo se doplňovaly.
  • Pokud je to možné, snažte se volit odrůdy růží, které jsou odolné a zdravé. Teprve pak z nich budete mít plné uspokojení.
 
 

Kontaktní informace

Michaela a Luboš Pelcovi
Březenská 386, 507 43 Sobotka
tel.: 776 782 400
e-mail: pelcovi.ruze@seznam.cz
Linkedin G+ Twitter Instagram

Kudy k nám ...

Naše školka růží se nyní nachází na samém okraji chráněné krajinné oblasti Český ráj, mezi městy Mladá Boleslav a Jičín, a také na území unikátní barokní komponované krajiny a svazku obcí Mariánská zahrada. Přesnější popis ...

Jak se rodí růže ...

Víte, že trvá dva roky, než se z plané podnože stane ušlechtilá růže? Několik obrázků vám napoví, co je třeba provést...
© 2003 - 2015 Růžová školka manželé Pelcovi - všechna práva vyhrazena