Růže pro přírodní zahradu
Každý z nás již jistě viděl naši domácí divokou šípkovou růži, jak nádherně kvete a voní, sama kdesi ve volné krajině. Nelze jí nepřiznat prostý půvab, mnozí jsme si již určitě řekli “jak krásná by byla v zahradě”. Pokud máte dostatek prostoru, vaše zahrada končí přechodem do krajiny, pole, máte venkovské stavení, proč si ji nebo jí podobnou nevybrat? Takových “divokých”, tedy botanických, nevyšlechtěných, z přírody pocházejících růží, je ovšem celé řada. Možná vás překvapí, že nejsou jen bílé či růžové, ale i červené nebo žluté. Variabilitu ale najdeme nejen v barvě, nýbrž také ve tvarech květu, jsou mezi nimi druhy s drobnými jednoduchými kvítky, překvapivě velkými jednoduchými květy, ale jsou i přírodní druhy s květy poloplnými, uchovávající si i přesto půvab nezměněné přírody. Tyto druhy jsou nenahraditelné pro úžasnou variabilitu listů a koncem léta nám připomenou blížící se podzim dozráváním svých plodů.
Další "divoké" botanické růže
Při výběru nezapomeňte na obecná doporučení
Nezapomeňte na obecná doporučení zkušených zahradníků, zahradních architektů a milovníků růží:
- Pořizujte si více růží od jednoho druhu, jsou působivější. Rozhodnete-li se tedy přidat do vaší zahrady 10 růží, není nejlepší volbou vybrat 10 různých druhů, ale raději se omezit na druhy 2 až 3.
- Pokud k tomu máte prostor a dáváte přednost méně formálnímu uspořádání, doprovoďte výsadbu některými vybranými trvalkami, kterým říkáme přátelé růží. Dokáží zjemnit výsadbu, která se stane přirozenou, umějí sladit a zharmonizovat méně sourodé barvy, obohatí barevně i typově vaši zahradu.
- Volte růže do skupiny tak, aby barevně korespondovaly nebo se doplňovaly.
- Pokud je to možné, snažte se volit odrůdy růží, které jsou odolné a zdravé. Teprve pak z nich budete mít plné uspokojení.