Růžová školka
Pelcových

Anglické růže - vlastnosti a využití

Vlastnosti Anglických růží

Bohaté olistění

Krásu květů ještě podporuje nádherné a rozmanité olistění. Zdobí keř hned z jara, v době, kdy se ještě neobjevují květy. A později plní funkci jako pozadí a doplněk okouzlujícím romantickým květům.

Arrangement2.jpgArrangement5.jpgArrangement4.jpg

Zimovzdornost

Tak jako platí u všech skupin růží, platí i u Anglických růží, že se některé odrůdy dají jen velmi těžko v našich klimatických podmínkách pěstovat. Jsou choulostivé, v nepříznivých zimách vymrzají celé výhony až k zemi. Tyto odrůdy jednoznačně nezařazujeme do našeho sortimentu.

Odrůdy označené jako „zimovzdorné“ mají tuto schopnost na úrovni domácí růže šípkové (R. canina), které někdy za velkých mrazů omrznou špičky. Přikrývat se tedy nemusí, ale zjara je třeba dbát na sestřih, který je tak jako tak u Anglických růží vhodný.

Odrůdy označené jako „velmi zimovzdorné“ se v našich zeměpisných podmínkách a obecně vzato do středních poloh nemusí přikrývat.

Skvostná vůně

Arrangement3.jpg

Anglické růže nejsou slavné jen pro svůj šarm a krásu květů, ale hlavně také pro jejich intenzivní a různorodou vůni. Po této stránce jsou bezpochyby nedostižné. U jednotlivých sort to není jen nezaměnitelná vůně starých růží, ale také vůně čajových růží, mošusových růží a celá paleta dalších voňavých nuancí. Po této stránce mají prvenství nad všemi ostatními druhy květin.

Přirozený růst

Anglické růže mají přirozený růst! Proto jsou ideální pro smíšené záhony. Velmi dobře se kombinují s jinými rostlinami, stručně řečeno: daleko více jim to sluší ve společenství s trvalkami, ozdobnými keři…..Všeobecně se dá říci, že se hodí na každý typ zahrádky a zahrady.

Nádherná aranžmá

Pokud máme na zahradě květů dostatek, je potěšením pro každého, přenést si část té nádhery i domů. Anglické růže jsou idální pro tyto účely. Můžeme je kombinovat s květy a listy mnoha jiných rostlin a dosáhneme tak nádherných aranžmá. Tyto kombinace nám vytvoří překrásné „obrazy“, které známe z děl starých holandských mistrů.

Použití Anglických růží v zahradě

Anglické růže jsou až na některé výjimky velmi přizpůsobivé rostliny. Hodí se znamenitě pro různé účely použití v zahradě. Zde nabízíme nějaké podněty pro využití anglických růží, které mohou být pro milovníka růží užitečné.

a) Kombinované záhony

Ačkoli Anglické růže jsou převážně vyšší keře, výborně se hodí do kombinovaných rabátek. A takto je také pěstitelé růží nejčastěji používají. Jejich rozpustilé květy obsahují jak zářivost, tak vůni ostatních rostlin. Dokonale a vhodně doplňují a vyvažují to, co bychom v záhoně jinými rostlinami nedocílili. Vůbec není těžké najít mezi anglickými růžemi vhodnou barvu, která ladí k ostatním rostlinám. A kvetou také právě tehdy, když jsou již ostatní keře a trvalky odkvetlé. A co víc, kvetou až do začátku zimy. Není výjimkou, pokud je mírnější průběh počasí na podzim i v zimě, že řežeme ještě v prosinci květy do vázy! Žádná růže nemá ráda silnou konkurenci, a proto nedoporučujeme vysazovat anglické růže do blízkosti velmi robustních rostlin. Pokud je to možné a místo v záhoně nám to dovolí, rozhodně doporučujeme vysazovat 3-4 rostliny od jedné odrůdy dohromady. Pokud ne, i jedna rostlina je v malém záhoně velmi působivá a dokonale uzavře a sladí harmonii všech rostlin na záhoně.

b) Záhony pouze z růží

Garden5.jpgTaké zde doporučujeme sesadit minimálně 3 ks od jedné odrůdy. Výsledný efekt je daleko vyšší. Doba kvetení je od června do listopadu, pokud je mírnější podzim, i déle. Mnozí milovníci růží dávají přednost barevným kombinacím, které k sobě vzájemně harmonizují, jako např. různé odstíny bílé a smetanové nebo odstíny žluté, meruňkové a broskvové nebo jemně růžové, růžové, karmínově červené až purpurové. (I my jsme tímto způsobem sestavovali některé naše kolekce). Je to ale otázka vkusu.

c) Podélné záhony u cest

Pro tyto účely je u nás zvykem používat velkokvěté nebo mnohokvěté růže a není pochyb, že se pro tyto účely velmi dobře hodí. Ale jsou tady také anglické růže, které jsou vysoké okolo 100 cm, a ty jsou právě tak velmi vhodné. Mají nízký keřovitý růst a nakvétají průběžně jako velkokvěté růže a krásně voní. Jsou to např. Winchester Cathedral, Sophy’s Rose a další. Pokud máme ale na zahradě dostatek místa, je výber samozřejmě větší.

d) Anglické růže jako pnoucí růže

Během posledních let se podařilo vyšlechtit takové odrůdy, které se dají použít jako popínavé. Dosahují výšek do 250 cm a jsou ideální tam, kde nepotřebujeme porůst vysoké plochy. Výborně se hodí také na zahradní oblouky, je vhodné vysadit z každé strany jednu růži. Mají velkou výhodu, kvetou také právě ve výšce očí a tím se můžeme výborně těšit z jejich květů. Kvetou bohatě, postupně neustále nakvétají a vytvářejí mnoho postranních výhonů.

e) Živé ploty z Anglických růží

Některé silně rostoucí odrůdy se dají využít k výsadbě živých plotů. Opakují kvetení a svojí funkci tak plní dlouho do podzimu.

f) Anglické růže v nádobách a kontejnerech

Pokud nemáme na zahradě dostatek místa nebo nemáme žádnou zahradu, přesto si můžeme dopřát tuto radost. Potřebujeme větší nádobu, aby kořeny měly dostatek místa, tu pak můžeme umístit na balkon nebo vydlážděné plochy u domu.

Kontaktní informace

Michaela a Luboš Pelcovi
Březenská 386, 507 43 Sobotka
tel.: 776 782 400
e-mail: pelcovi.ruze@seznam.cz
Linkedin G+ Twitter Instagram

Kudy k nám ...

Naše školka růží se nyní nachází na samém okraji chráněné krajinné oblasti Český ráj, mezi městy Mladá Boleslav a Jičín, a také na území unikátní barokní komponované krajiny a svazku obcí Mariánská zahrada. Přesnější popis ...

Jak se rodí růže ...

Víte, že trvá dva roky, než se z plané podnože stane ušlechtilá růže? Několik obrázků vám napoví, co je třeba provést...
© 2003 - 2015 Růžová školka manželé Pelcovi - všechna práva vyhrazena